Zaobstarať deťom domáceho miláčika?
„Mamíííí, tatíííí, kúpte mi psíka, prosím prosím prosím“. Počúvate takéto slová od svojich detí často? Alebo túžia radšej po mačičke, či malom zajačikovi? Alebo by chceli radšej gorilu? Určité sny splniteľné nie sú, no mať napríklad psa, mačičku, či iné domáce zvieratko nie je v súčasnosti nič výnimočné nielen v dome, ale aj v byte. No i keď vaša túžba potešiť dieťatko môže byť veľká, pred samotnou kúpou domáceho miláčika najprv starostlivo popremýšľajte. Takéto rozhodnutie by sa určite nemalo uskutočniť z rozmaru. Vstupom Bobíka, či malej Micky do života detí všetko ešte len začína.
Správny čas na kúpu
Každé zvieratko je živý tvor, o ktorý sa treba starať. Je samozrejmé, že s takým zajačikom nebudete musieť chodiť na prechádzky po vonku, no ani pri takomto zvieratku nie je ideálne, pokiaľ si ho dieťatko po týždni ani nevšimne, nehovoriac o tom, že mu nedá najesť, napiť, či nevyčistí klietku. Preto treba veľmi dobre zvážiť, do akej miery je vaše dieťatko pripravené na prevzatie zodpovednosti za svojho domáceho miláčika. Vo všeobecnosti je vhodným časom na zaobstaranie si zvieratka obdobie od 6 – 8 rokov veku dieťatka. Vtedy už pomaly začína formovať jeho schopnosť prevziať určitú časť zodpovednosti za nového člena rodiny. Do úvahy však berte aj celkovú vyspelosť a povahu vášho dieťatka. Niektoré deti sú zrelšie na domáce zvieratko skôr, iné potrebujú viac času.
Výhody
Pokiaľ máte ešte dieťatko do 3 rokov, najväčšiu záľubu bude mať v hre s malým maznáčikom. Zrejme ho bude viac považovať za ďalšiu hračku, ktorá však sama behá, či vydáva zvuky. Pozorovať behanie za klbkom, či bláznenie sa so psíkom v tráve často vyvoláva úsmev na tvári. Na rozdiel od plyšových hračiek sa však živé zvieratko nebude chcieť hrať vždy tak a vtedy, ako si to bude dieťatko predstavovať. Pokúste sa mu preto vysvetliť, že aj psík, alebo mačička potrebujú oddych. Tak sa naučí rešpektovať aj ostatných a v budúcnosti bude samo vedieť rozpoznať signály, ktoré mu zvieratko bude dávať. Tak sa rozvíja jeho empatia a tolerancia. A pokiaľ je vaše dieťatko viac introvertné, zvieratko mu pomôže trochu sa otvoriť svetu a začne byť viac spontánne. Uvoľňuje totiž celú škálu emócií, ako radosť, smiech, alebo smútok. Mať domáce zvieratku tiež učí dieťa zodpovednosti. Za svoju snahu a starostlivosť však spätne dostáva neochvejnú lojalitu a náklonnosť, akú len vie zvieratko poskytnúť. Okrem toho majú deti, ktoré vyrastajú v domácnosti so zvieratkom vyváženejší imunitný systém. Vyplýva to z častého kontaktu so zvieracím miláčikom a dlhšieho pobytu vonku.
Nevýhody
Prijať do domácnosti zvieratko prináša so sebou aj určité obmedzenia. Preto je treba zvážiť, či sú všetci členovia rodiny ochotní viacerých ústupkov a podľa ich rozsahu sa rozhodnúť, aké domáce zvieratko si zaobstaráte. Je samozrejmé, že psíkovi budete musieť venovať väčšie množstvo času ako takému morčaťu, či rybičkám. Sústavné venčenie, chodenie na cvičisko, alebo pravidelná zdravotná starostlivosť budú súčasťou vášho ďalšieho života. Zvážte aj svoje finančné možnosti. Krmivo a návšteva veterinára tiež môže prevetrať vašu peňaženku. A pokiaľ trávite veľa času na dovolenkách, alebo dobrodružných výletoch, overte si, či máte okolo seba ľudí, ktorí sú ochotní sa o vášho domáceho miláčika postarať počas vašej neprítomnosti. A nie sú náhodou niektorí členovia rodiny na zvieratá alergickí? Alergia môže významne ovplyvniť váš výber.
Nechajte si na rozhodnutie čas
Každé dôležité rozhodnutie je dobré nechať si chvíľu v hlave uležať. Myšlienky sa utriedia a dozrejú. Aj keď vám dieťatko bude sľubovať hory-doly, sami budete musieť zvážiť, či je skutočne na domáce zvieratko pripravené. A pokiaľ je vo vás stále myšlienka pochybnosti, skúste na začiatok zaobstarať dieťatku morča, či andulku a uvidíte sami, či o mesiac nezostane starostlivosť o domáce zvieratko na vašich pleciach.
Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com