Na výbere autosedačky si dajte záležať
V dôsledku dopravných nehôd je vo svete každý rok zranených takmer 250 000 detí. Z nich asi 2000 zomiera na spôsobené zranenia.. Nie, nechceme vás týmto článkom vystrašiť. Ale tak, ako venujete pozornosť výberu kočíka, detskej výbavičky či dohliadate na správnu a vyváženú stravu vašich detí, je nemenej dôležité zamerať sa na správny výber autosedačky pre vaše dieťa. Používanie autosedačky totiž znižuje riziko úmrtia detského spolujazdca o viac ako 70 percent.
Povinnosť prepravovať deti v autosedačke je upravovaná nariadením vlády SR č. 544/2006 Z. z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách určených kategórií. Na jeho základe je dané, že používať autosedačku musia deti nižšie ako 150 cm a s hmotnosťou menšou ako 36 kg. Povinnosť mať v aute sedačku je vám však pravdepodobne známe. Zorientovať sa ale v množstve ponúkaných autosedačiek nemusí byť jednoduché.
Rozdelenie autosedačiek
Podľa umiestnenia v automobile
- autosedačky proti smeru jazdy
- autosedačky v smere jazdy
Podľa váhy dieťaťa
- 0 – 9 kg , resp. 13 kg (tzv. vajíčko)
- 0 – 18 kg (od narodenia do cca 3 rokov)
- 9 – 18 kg (cca od 1 – 3 rokov)
- 9 – 36 kg (cca od 1 – 12 rokov)
- 18 – 36 kg (od 3 – 12 rokov)
Podľa spôsobu upevnenia dieťaťa:
- s 5-bodovými bezpečnostnými pásmi
- s pultíkom
Podľa upevnenia autosedačky v aute:
- s isofixom
- bez isofixu
AUTOSEDAČKA PROTI SMERU JAZDY
Tento typ autosedačky sa v prevažnej väčšine používa pri dieťatku do asi 1 roka. Nejde o klasickú autosedačku, ako ju poznáme u starších detí, ale tzv. vajíčko, keďže je typické svojím zaobleným tvarom. S týmto typom autosedačky odchádzajú rodičia už z pôrodnice. Svojím tvarom je uspôsobené na novorodeniatko, ale pohodlné je aj pre dieťatko, ktoré už samo sedí. Keďže sa jeho veľkosť nedá nastavovať, k jeho výmene by malo prísť vtedy, keď bábätku začne presahovať hlavička cez horný okraj vajíčka. Vtedy už prestáva byť autosedačka pre dieťatko bezpečná. Pokiaľ je to ale príliš skoro na to, aby ste pre dieťatko kupovali autosedačku, ktorá je vhodná na sedenie, je možné „vajíčko“ nahradiť autosedačkou s označením 0-18 kg, pri ktorej je možné operadlo, či celú autosedačku polohovať. Tieto autosedačky sú vhodné od narodenia, ale keďže majú väčšiu variabilitu v nastavovaní, je možné ich využívať dlhšie, a to až do 3 rokov veku dieťatka. Tieto typy autosedačiek umiestňujte vždy proti smeru jazdy. Takýto spôsob upevnenia autosedačky v aute je oveľa bezpečnejší v prípade, ak by prišlo k nárazu. Zároveň umiestňujte autosedačku prednostne na zadných sedadlách. Pokiaľ nemáte inú možnosť a autosedačku musíte umiestniť na prednom sedadle, vždy vypnite airbag na strane spolujazdca!!!
AUTOSEDAČKA V SMERE JAZDY
Keď už je dieťa väčšie, prestáva mu vozenie sa v protismere jazdy vyhovovať. V tomto období budete nútení sa opätovne zorientovať v ponuke autosedačiek, vhodných pre deti asi od 1 roka. Na začiatku by ste si mali položiť základné otázky ohľadom preferencií v spôsobe umiestnenia vášho dieťatka v aute a zvážiť akú dobu chcete danú autosedačku pre dieťatko využívať. Vybrať si možno autosedačku s hmotnostnou kategóriou od 9 do 18, resp. 36 kg hmotnosti dieťaťa. Ideálnejšie je vybrať autosedačku s menším hmotnostným rozptylom, ktorá je najmä pre dieťatko okolo 1 roka prispôsobivejšia z hľadiska rozmerov, či jemného polohovania, no chybu neurobíte ani pri výbere autosedačky, ktorú je možné používať až do približne 12 rokov veku dieťaťa, t.j. do cca 36 kg. Tieto sedačky sa umiestňujú v smere jazdy, pričom platí rovnaké pravidlo o umiestňovaní na prednom sedadle, ako pri „vajíčku“.
Autosedačka s 5-bodovým bezpečnostnými pásmi – tento typ pripútania dieťatka v aute je vám určite známy z autosedačiek, ktoré sú vhodné od narodenia. Jeho podstatou je, že pri 5-bodovom bezpečnostnom páse dieťa sedí v autosedačke pripútané pásmi, ktoré sú umiestnené priamo v tele autosedačky.
AUTOSEDAČKA S PULTÍKOM
Pultík predstavuje ochranu dieťaťa pred nárazom tým, že chráni hrudník dieťatka. Pultík sa upevňuje po nasadnutí dieťaťa do autosedačky a zabezpečuje sa klasickým bezpečnostným pásom. Dôležité je, aby medzi pultíkom a telom dieťaťa bol priestor asi na hrúbku dlane. Nebojte sa, nebude ho tlačiť. Pokiaľ je už dieťaťu tesný, je možné ho trochu povytiahnuť. Môže sa stať, že s ním dieťatko nebude zo začiatku stotožnené, no je to len otázka zvyku a pár jázd autom. Veľa detí sa naň zvykne tak, že pri budúcej ceste už bude naťahovať ruky hore, aby ste ho mohli správne umiestniť a pripútať.
AUTOSEDAČKA S ISOFIXOM
Isofix je systém, ktorý je priamo nainštalovaný v aute a slúži na bezpečné pripevnenie autosedačky. Všetky novšie typy áut tento systém majú, no pokiaľ si nie ste istý, je možné nahmatať dva úchyty na zadnom sedadle medzi operadlom a miestom na sedenie. Alebo sa spýtajte priamo predajcu vozidla, či na jeho webovej stránke. Tento systém eliminuje chybné upevnenie autosedačky v aute. Sedačku teda priamo naklikávate na vopred určené úchytky, ktoré ju bezpečne držia na svojom mieste.
AUTOSEDAČKA BEZ ISOFIXU
Pokiaľ vaše auto isofix nemá, upevniť autosedačku budete musieť pomocou bezpečnostných pásov tak, aby pásy neboli prekrútené a držali pevne sedačku na svojom mieste. Nebojte sa, chce to len trochu cviku.
Na začiatku sa vám môže zdať, že je tých informácií priveľa. Pásy, v smere, v protismere, polohovanie, pultíky, možností je veľa. Ide však o bezpečnosť a zdravie vášho dieťatka, preto pár hodín strávených pri výbere tej správnej autosedačky za to určite stojí. Navyše, každoročne sa konajú testy viacerých modelov autosedačiek, ktoré vám pri výbere môžu pomôcť.
Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com