Tipy na lepší detský spánok
Aj vaše dieťa sa budí niekoľko krát za noc a vy by ste si priali aby spávalo v noci lepšie? Niekedy môžu byť rušivé elementy dostatočne viditeľné, avšak niekedy sa musíte zamyslieť čo dieťa vytrhne zo spánku. Dôležité je dieťa pripraviť na spánok už v prvých večerných hodinách.
Ako pripraviť dieťa na spánok:
- Hodinu pred spaním nedovoľte žiadnu televíziu. Namiesto pozerania TV môžu byť vhodné knihy, audio rozprávky alebo sa môžete len tak rozprávať.
- Po večeri už žiaden cukor! Namiesto ovocného džúsu ponúknite čistú vodu alebo čaj.
- Keď prichádza čas spánku, stlmte hlavné svetlo. Môžete zasvietiť bočnú lampičku namiesto hlavného osvetlenia.
- Vpustite do izby hneď po prebudení vonkajšie svetlo a cez deň trávte čo najviac času vonku.
- Na večeru bude vhodné podávať ľahké jedlá. Vyhnite sa hoc akým vysmážaným pochúťkam.
- Tesne pred spánkom vyvetrajte spálňu a znížte kúrenie aspoň o polovicu.
- Pred spaním žiadne šantenie, nedovoľte dieťaťu skákať po posteli alebo behať po celom dome.
- Dodržujte určitú hodinu spánku, neukladajte dieťa po 21:00.
Pokiaľ vás trápia nočné mory
K prebudenému dieťaťu pristupujte pomaly a nezažínajte svetlo. Na dieťa rozprávajte tichším monotónnym hlasom. Dieťa objímte a rozprávajte sa o jeho nočnej more, snažte sa mu vysvetliť, že to bol len sen a netreba sa ho obávať. Dieťaťu môžete ponúknuť, že zasvietite na noc malé svetielko aby sa nebálo. Zostávajte v izbe pokiaľ nebudete presvedčený, že dieťa opäť zaspalo. Odchádzajte potichu, po prípade mu môžete nechať pootvorené dvere.
Námesačnosť
Dieťa v stave námesačnosti nebuďte mohlo by sa totiž zľaknúť a mať trvalé následky. Takto námesačné dieťa odveďte naspäť do postele a hladkaním sa ho snažte priviesť opäť k spánku. Pri dieťati ostaňte dlhšiu dobu po zaspaní, môže sa námesačnosť zopakovať. Pokiaľ sa opakovane dieťa stáva námesačným je vhodné navštíviť pediatra.
Nočné pomočovanie
Pokiaľ vaše dieťa trpí nočným pomočovaním príčiny môžu byť rôzne. Niektoré deti sa nedokážu na signál plného mechúra zobudiť. Ale príčinou môže byť aj ochorenie, ako je prechladnutý močový mechúr či zápcha. Na pomočovaní sa môže podpisovať aj stres či strach ísť v noci na toaletu. V každom prípade treba tento problém odstrániť a pomôcť vašej ratolesti prekonať tento stresujúci moment.
Riešenia:
- dieťa musí vyšetriť doktor, kvôli prechladnutému/zapálenému močovému mechúru
- skontrolujte či dieťa na noc nepije príliš veľa tekutín, správne by malo piť dieťa najviac doobeda a pred spaním by malo piť minimálne
- nekričte ani sa nehnevajte a ubezpečte dieťa, že to nie je jeho vina
- sľúbte dieťaťu, že mu pomôžete tento problém vyriešiť
- pod plachtu natiahnite nepremokavý poťah aby sa nezničil matrac
- pred spaním treba dohliadnuť aby sa dieťa šlo vymočiť
- nechajte po ceste na toaletu (v izbe, na chodbe, na WC) zasvietené malé svetielka aby sa dieťa nebálo vymočiť z dôvodu tmy
- netrestajte ani nezosmiešňujte dieťa (nepomôže to problém vyriešiť, skôr to zhoršíte)
- za „suchú noc“ môžete dieťa odmeniť nejakou drobnosťou
- dobrou voľbou by mohla byť porada s pediatrom
Z postieľky rovno do izbičky
Deti sú od útleho veku naučené na isté rituály, ak vaše dieťa doteraz zaspávalo vedľa vás v malej postieľke, je to v poriadku. Avšak dieťa je už na postieľku veľké a treba ho premiestniť do veľkej postele? Je veľmi pekné postúpiť medzi rodičov do manželskej postele no mali by ste si uvedomiť, že takto premiestnené dieťa si neskôr bude veľmi zle zvykať samo v izbičke a celý proces osamostatnenia bude zdĺhavý. Preto je najvhodnejšie z malej postieľky postupovať rovno do vlastnej izby. Dieťa si môžete pred spánkom privinúť u neho v izbe ale nedovoľte mu zaspávať pri vás v spálni. Dohodnite sa na pravidlách typu „keď sa ráno zobudíš prídeš za nami do spálne“ alebo „ak pekne zaspíš ráno môžeme pozerať spoločne rozprávky“.
Autor: Dominika Čuboňová, fotografia: © bigstockphoto