Trest! Áno alebo nie?
Žijeme v dobe, kedy kľačanie v kúte alebo bitie palicou sa už dávno nepoužíva pri trestoch. Vlastne niektorý rodičia nepreferujú žiadnu formu trestu. Je to ale správne? Je správne nepotrestať dieťa, ak niečo vyvedie? Môžeme sa len prizerať, keď dieťa pokreslí steny v obývačke, hádže jedlo na zem alebo kope do všetkého čo mu príde do cesty?
Držte spolu!
Ako rodičia sa musíte dohodnúť a určiť si rovnaké pravidlá. Pokiaľ budú vaše rozhodnutia v údeloch trestoch rozdielne, dieťa nebude brať trest ako niečo čo ho má poučiť, ale ako ironické správanie svojich rodičov. Komunikujte s druhý rodičom a oboznámte o vašich pravidlách aj ďalších dospelých členov domácnosti (babka, dedko).
Ako teda efektívne trestať?
STOP počítaču
Možno sa vám zdá, že to nebude mať žiaden účinok, ale opak je pravdou. Vymoženosti ako sú počítač či notebook je neodmysliteľným každodenným spoločníkom dieťaťa. Prvé dni sa vám bude zdať, že dieťaťu táto vecička vôbec nechýba. Neskôr sa bude dieťa vyhovárať, že počítač potrebuje na domáce úlohy. Nenechajte sa oklamať a pokiaľ si chce niečo dieťa spraviť do školy, kontrolujte ho alebo najlepšie buďte pri tom. Neskôr začne vyjednávanie typu „Aspoň na hodinu denne“. Nepovoľte! Pokiaľ ste na začiatku určili dobu trestu týždeň, trest musí aj týždeň platiť, inak by nemal žiaden účinok a dieťa by vedelo, že to s trestami až tak vážne nemyslíte.
Odpracovanie
Táto forma je veľmi náučná a ak dieťa dostane pracovné aktivity nazvyš, nestihne veci, ktoré predtým robilo. Bude sa preto snažiť prácu odfláknuť aby sa vrátilo k aktivite, ktorú má v pláne. Preto pripravte rázny plán dňa, kedy bude v určitú hodinu robiť konkrétnu vec. Keďže pracovné činnosti naplánujete na celý deň nebude mať šancu dostať sa k svojím voľným aktivitám. Najlepšie bude, pokiaľ dieťa pracuje spolu s vami. Popri vás sa učí novým správnym veciam a vy dohliadnete, že nič nebude odfláknuté. Ak dieťaťu určíte ako trest, že vypleje záhradku, kontrolujte aby nenarobilo viac škody ako osohu. Skúste skôr na začiatok jednoduché činnosti, napríklad poumývať riad po raňajkách, obede aj večeri.
Naučte ich niečo
Ak viete, že dieťa má dostatočný vek na to aby robilo niečo, no ono to aj tak ešte nevie, skúste formou trestu niečo dieťa priučiť. Výbornou pomôckou vám bude kuchyňa. Ako trest môžete dieťaťu dať upiecť koláč, navariť večeru alebo vyčistiť sporák. Týmito trestami mu dáte do života zručnosti, ktoré neskôr naozaj ocení. Vyberajte vždy vhodnú úroveň a ukončenie trestu dovoľte až vtedy, keď dieťa danú zručnosť naozaj ovláda. Možno budete raz prekvapený, keď to vaše dieťa začne baviť a nájde si novú záľubu.
Ukážte im, ako to vo svete funguje
Strašenie, že nedostane večeru za to čo spravilo vám nepomôže. V pohode vydrží jeden večer bez večere alebo si vezme potajomky nejakú maškrtu. Ale môžete ukázať, ako žijú deti v iných krajinách. Rozprávajte sa a veľa vysvetľujte, donúťte dieťa premýšľať nad tým čo spravilo. Dovoľte dieťaťu aby si utvorilo vlastný obraz o tom čo robí, a ako môže reagovať nabudúce. Taktiež si môžete pustiť zaujímavý film, ktorý dieťaťu ukáže že rozliať naschvál mlieko, hádzať s drahými vecami alebo s jedlom, nie je v inej krajine prípustné.
Nenechajte rozhodovať niekoho ako by ste svoje dieťa mali potrestať. Dieťa by sa nemalo báť svojich rodičov, preto sú tresty skôr náučné, než zastrašujúce. Myslite svoj trest naozaj vážne, nikdy nepoľavujte či neukončíte trest skôr, než ste na začiatku určili.
Fotografia: © bigstockphoto