Ako sa prejavujú ovčie kiahne?

Ovčie kiahne sú veľmi nákazlivou infekciou spôsobenou varicella zoster vírusom, ktorý nakazuje najmä deti, ale aj dospelých. Príznakom ovčích kiahní je veľmi svrbivá vyrážka s červenými pľuzgiermi. V priebehu niekoľkých dní pľuzgiere začnú miznúť. Potom zaschnú a odpadnú.

Symptómy sa objavia v priebehu 10 až 21 dní po tom, čo ste boli v kontakte s niekým, kto má vírus. Väčšina ľudí sa zotaví asi za 2 týždne.

Ovčie kiahne sú vo všeobecnosti mierne, najmä u detí. V závažných prípadoch sa pľuzgiere môžu rozšíriť do nosa, úst, očí a dokonca aj na pohlavné orgány.

Kto dostane ovčie kiahne?

Deti mladšie ako 2 roky sú najviac ohrozené voči ovčím kiahňam. Ovčie kiahne sa vyskytujú v 90% všetkých prípadov u detí.

V ohrození sú tí, ktorý nemali ešte vírus predtým, neboli očkovaní proti nemu, pracujú v škole alebo v zariadeniach starostlivosti o deti, alebo žijú s deťmi.

Ako sa rozširuje?

Veľmi ľahko. Vírus môžete dostať tak, že vdýchnete častice, ktoré pochádzajú z ovčích pľuzgierov, alebo sa dotknete niečoho, na čom pristáli. Ovčie kiahne sú najviac nákazlivé od 1 do 2 dní pred objavením sa vyrážky, kým nie sú všetky pľuzgiere vysušené a odpadnuté.

Najlepším spôsobom, ako zabrániť šíreniu vírusu, je sa dať zaočkovať proti ovčím kiahňam.

Komplikácie

Ako náhle vaše dieťa dostane ovčie kiahne, vírus varicella-zoster zostane v jeho nervových bunkách po celé roky. Tento vírus sa môže „prebudiť“ a stať sa opäť aktívnym, ale stáva sa to veľmi zriedka.

Príznaky ovčích kiahní:

Symptómy sa zvyčajne objavia v priebehu 10 až 21 dní po tom, ako dieťa bolo vystavené vírusu. Prvým znakom je pocit nepokoja. Potom zvyčajne nasledujú tieto príznaky:

  • bolesti tela
  • horúčka
  • pocit veľkej únavy
  • pocit podráždenia
  • strata chuti do jedla
  • bolesť hlavy

V priebehu jedného alebo dvoch dní sa vyvinie vyrážka. Rozvíja sa v troch fázach.

Počas prvej fázy sa objavia svrbivé, ružové alebo červené hrbole. Lekári ich nazývajú „papuly“. Môže sa ich objaviť až 250 až 500 po celom tele. V závažných prípadoch sa môžu dokonca tvoriť vo ústach, očiach, konečníku alebo genitáliách.

Počas nasledujúcich niekoľkých dní sa tieto hrbole zmenia na malé, tekuté blistre nazývané „vezikuly“. Trvajú približne jeden deň, potom prasknú a vytečie z nich tekutina.

Nakoniec tieto otvorené rany sa zmenia na chrasty. Ako sa uzdravujú, naďalej sa objavujú nové hrbole. Deti môžu mať  pľuzgiere a chrasty súčasne. Môžu šíriť vírus iným, kým všetky chrasty nevymiznú.

Väčšina prípadov ovčích kiahní je mierna a sama sa vylieči. Ale ak sa u vášho dieťaťa vyskytne niektorý z nasledujúcich príznakov, okamžite sa obráťte na lekára:

  • Vyrážka sa rozšíri na jedno alebo obe oči
  • Vyrážka je veľmi červená, teplá alebo citlivá. Dieťa môže mať bakteriálnu infekciu kože.
  • Závraty
  • Dýchavičnosť
  • Vracanie
  • Stuhnutý krk
  • Dieťa nemôže ovládať svaly
  • Vysoká horúčka

Kiahne ustúpia zvyčajne v priebehu 5 až 10 dní. Pre uľahčenie symptómov ako svrbenie, vysoká horúčka a bolesti je potrebné sa poradiť s lekárom, ktorý určí daný liek pre vaše dieťa na zmiernenie symptómov.

Môžete však svojmu dieťaťu pomôcť aj vy. Je veľmi dôležité, aby si neškriabal jazvy. Povedzte mu, že si ich môže hladkať, alebo jemne po nich búchať. Nechajte ho, aby nosil voľné oblečenie, aby jeho pokožka dýchala. Teplo a potenie môže vyvolávať pocit väčšieho svrbenia. Podávajte mu dostatok tekutiny, aby sa vírus dostal z tela von rýchlejšie. Vyvarujte sa sladkým nápojom. Vyhnite sa ťažkým, štipľavým alebo slaným jedlám.

Očkovanie

Očkovanie proti kiahňam patrí medzi očkovanie na vlastnú žiadosť. Odporúča sa deťom s chronickými ochoreniami, u ktorých je predpoklad ťažkého priebehu ochorenia a komplikácii. Deti sa môžu očkovať od veku 9 alebo 12 mesiacov. Základné očkovanie sa odporúča v 2 dávkach s odstupom najmenej 4 týždňov, u kombinovanej vakcíny je špeciálna očkovacia schéma.

Ak vaše dieťa dosiahne ovčie kiahne, nemajte strach. Buďte radi, že ich prekonalo v detskom veku, lebo v dospelosti môžu spôsobiť neplodnosť.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 7 Priemer: 3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *