Prvé zdravé príkrmy
Každý rodič dobre vie, že prvé príkrmy sa podávajú dieťaťu najvhodnejšie od ukončeného štvrtého mesiaca. Na internete nájdeme dnes veľa recenzií na prvé detské výživy alebo kašičky. Ktorá je skutočné tá dobrá? Ktorá bude nášmu drobcovi najviac chutiť? Začať s ovocnou či so zeleninovou? Otázky, na ktoré nemusíte hľadať dlho odpovede.
Dôležité ale je spomenúť, že najzdravšou formou príkrmov sú pre vaše dieťa hlavne domáce jedlá.
S čím začať?
Vhodná je pre začiatok zelenina. Ovocie je pre dieťa príliš sladké, a po jeho dlhodobom konzumovaní si môže dieťa zvyknúť na sladkú chuť a začne odmietať mlieko. Čo by mohol byť problém, pretože v mlieku má dieťa veľa vitamínov pre svoj správny vývoj a rast. Pokiaľ začínate prikrmovať, mali by ste vedieť, že jednou z najzákladnejších potravín by mala byť mrkva či cuketa, neskôr môžeme pridať zemiak alebo tekvicu.
Ako pripraviť?
Vhodné pripravovanie zeleniny je nad parou. Ale pokiaľ nemáme možnosť prípravy nad parou, môžeme si aj do hrnca dať očistenú zeleninu a zaliať to dojčenskou vodou. Každú zeleninu varíme zvlášť a do mäkka. Po uvarení zeleninu vo vode rozmixujeme. Nezabudnite, že do pokrmu nepridávame korenie, soľ ani cukor.
Ako podávať?
Pripravenú pochúťku podávame postupne po lyžičkách. Kaša by nemala byť ani prihorúca ani pristudená, teda teplotu môžeme odskúšať podobne ako mlieko, kvapnutím na zápästie. Jednotlivú zeleninu podávame tri dni a všímame si dieťa ako na ňu reaguje. Nevešajte hlavu pokiaľ vaše dieťa všetko vypľúva a nechce nič zjesť. Zo začiatku sa budete tešiť aspoň jednej spapanej lyžičke.
Ako skladovať?
Takúto stravu nemusíte pre dieťa pripravovať každý deň. Najjednoduchšie bude spraviť si väčšiu porciu, preliať do zaváraninovej fľaše a uschovať v chladničke. Na druhý deň stačí požadované množstvo odobrať a zahriať v horúcom kúpeli.
Postupne, ako dieťa rastie, pribúdajú do stravy drobcov rôzne druhy zelenín a ovocia. Nezabúdajte prispôsobiť stravu podľa potrieb. Pokiaľ vášmu dieťatku niečo nechutí, nahraďte to podobnou zeleninou či ovocím a neskôr skúste opäť nechcenú pochúťku ponúknuť.
Ako pokračovať?
Ak si dieťatko zvyklo na zeleninové kašičky, od siedmeho mesiaca môžeme do stravy pridať mäsko. Napríklad: kuracie, morčacie, prípadne z králika.
Pripravíme ho uvarením v troške dojčenskej vody. Zmiešame s uvarenou alebo udusenou zeleninou, popučíme a podávame.
Piť! Piť! Piť!
Mlieko na uhasenie smädu nestačí. Verte alebo nie, ale či má dieťa štyri mesiace alebo štyri roky vodu si nevypýta. Malé dieťa to nevie a väčšie deti na to ani pri aktivitách nemyslia. Preto buďte vždy pripravený. Najlepšie je mať pripravenú fľašu vody a zakaždým ponúkať. Pokiaľ dieťa nie je smädné vodu odmietne, pokiaľ sa dieťa potrebuje napiť, pár glgov vody uvíta.
Nepodávajte dieťaťu sladkosti!
Obrovskou chybou u rodičov, je podávanie sladkostí malému dieťaťu! Kinder čokoládka, čokoládová tyčinka alebo keksík nemajú v strave dieťatka čo robiť. Už pol ročnému dieťaťu sú ponúkané sladké dobroty, ktoré neprospievajú, len ubližujú. V tele čokoládka narobí viac škody ako osohu, bolesti bruška, zápcha či zvracanie sú samozrejmé po podaní maškŕt. Neskôr bude dieťa odmietať všetko v čom nebude cukor, vtedy sa môžete rozlúčiť so zdravou životosprávou. S vedomím, že dieťatko chcete potešiť, mu len ublížite. Na sladkosti má dieťa more času a je lepšie nepoznať sladkosť, ako potom nejesť nič iné. Do jedného roka sa podávaním sladkostí radšej vyhýbajte.
Fotografia: © bigstockphoto