Čo je dôležité pri poistení batožiny?
Problémy s batožinou pri cestovaní zažil nejeden turista. Nie je nič príjemné, keď vám niekto ukradne alebo sa pri preprave poškodia, či stratia práve vaše veci. Ani v takýchto kritických situáciách však nemusíte panikáriť, a to za predpokladu, že máte v rámci vášho cestovného poistenia uzatvorené aj poistenie batožiny. Takto budete chránený práve pre tie prípady, keď v zahraničí o svoje osobné veci či doklady prídete. Aj toto poistenie však má svoje pravidlá a výluky, na ktoré by ste mali myslieť.
Náhrada škody z poistenia batožiny
Na náhradu škody máte nárok v týchto prípadoch:
- prišlo k vlámaniu alebo lúpeži, pri ktorej bola vaša batožina odcudzená;
- celá batožina, ktorá bola odovzdaná prepravcovi, sa stratila.
- batožina alebo veci osobnej spotreby boli poškodené pri prírodnej katastrofe, dopravnej nehode, v dôsledku úrazu, zranenia, náhleho ochorenia alebo hospitalizácie;
Na to, aby vám pri krádeži batožiny vaša poisťovňa uznala poistné plnenie, musí prísť k prekonaniu prekážky. Do výluk poistenia batožiny teda patria situácie, keď si škodu alebo stratu spôsobíte nedbanlivosťou, úmyselne alebo po požití alkoholu a omamných látok. Najčastejšie ide o tieto výluky:
- vrecková krádež;
- odcudzenie batožiny zo stanu alebo obytného prívesu;
- krádež batožiny bez prekonania prekážky alebo takej batožiny, ktorá bola ponechaná bez dohľadu;
- krádež osobných vecí alebo batožiny, ktorá nebola uložená v riadne uzamknutom batožinovom priestore auta;
- krádež batožiny z kabrioletu, ktorý nebol uzatvorený strechou alebo z otvoreného nákladného priestoru vozidla.
Okrem presne špecifikovaných situácií, pri ktorých vám poisťovňa neuzná poistné plnenie, nájdete v poistných podmienkach aj konkrétne predmety, ktoré sú z toho poistenia vylúčené. Zvyčajne ide o tieto predmety:
- rastliny a zvieratá;
- zbrane a strelivo;
- potraviny, alkohol a tabakové výrobky;
- protézy, okuliare, kontaktné šošovky a ďalšie zdravotnícke pomôcky a prístroje;
- starožitnosti a veci zberateľskej hodnoty;
- umelecké predmety;
- pamäťové karty, USB kľúče, CD nosiče a iné nosiče záznamov.
Všímajte si aj limity
Pri uzatváraní pripoistenia batožiny k cestovnému poisteniu sa zamerajte aj na výšku poistných limitov. Všeobecné pravidlá vrátane výluk majú poisťovne podobné, jednotlivé poistenia však môžu mať výrazne rozdielne nastavené výšky limitov. V niektorých poisťovniach je potrebné elektroniku a športové vybavenie poistiť zvlášť. Myslite aj na to, že keď príde ku krádeži alebo sa vám stratí batožina či iné osobné veci, túto skutočnosť musíte vždy nahlásiť zodpovednej inštitúcii:
- stratu alebo odcudzenie dokladov nahláste polícii;
- ak sa vám batožina poškodila alebo stratila pri preprave, kontaktujte prepravcu (leteckú spoločnosť a pod.) ;
- pri krádeži alebo strate batožiny v ubytovacom zariadení, kontaktujte jeho správcu.
Ak budete mať akékoľvek otázky či nejasnosti, vždy sa môžete obrátiť na asistenčnú službu poisťovne, u ktorej máte uzatvorené cestovné poistenie. Tá vám poradí, ako v postupovať a poskytne aj ostatné dôležité kontakty, napríklad čísla úradov alebo veľvyslanectiev. Po návrate na Slovensko nahláste poistnú udalosť do 15 dní. Je potrebné, aby ste doložili aj všetky doklady a potvrdenia.
Fotografia: pexels